Erzurum Kombi Petek Temizleme

galeri

Firma Hakkında

İnsanların ısınma ihtiyacı artık gelişen teknoloji ile beraber daha rahat bir hale gelmiştir. Çünkü birçok farklı yöntem ve yeni sistemler bir araya gelerek, kombi petek adı verilen cihazları ortaya çıkarmıştır. Kombi Petek Temizliği, mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Çünkü kombiler oldukça hassas bir yapıya sahiptir ve petekler de buna bağlı olarak şehir suyu ile beraber çalışmaktadır. Bundan dolayı da istenmeyen yabancı maddeler gerek kombileri, gerekse de kombilerin bağlı olduğu petekleri olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Çünkü su içerisinde gelen kireç ve zamanla birikmeye başlayan yabancı maddeler özellikle petek içerisinde bir tabaka oluşturarak, ısının sağlıklı bir şekilde yayılmasını engellemektedir. Erzurum petek temizliği servisi bu konuda profesyonel hizmetler sunmaktayız.

Petek Temizliği Nedir?

Sisteminizde uzun zamandır aynı sıcak suyun gezdirilmesiyle yıpranan suyun içerisinde bulunan klor kireç vb. türünde kimya bazlı maddeler ilk olarak radyatörler olmak üzere borular ve tesisatın içten tabakalar oluşmasına neden olur. İşte bu pis tabaka cihazın gün boyunca ısıttığı suyun ısısını evlerinize yaymasına engel olur

Her şeyden önce bu tabakanın tesisatınızın içerisinde hangi yollarla meydana geldiğine bakmak lazım. Herkez bilir ki su içerisinde az ya da çok kireç, klor gibi kimyasallar bulunur. İçeriğinde kimyasalların olduğu ve senelerdir sistemde dolaşıp duran su bir süre sonra kimyasallarında etkisi ile neredeyse su halinden çıkar ve kara ortaya çıktığında pis kokulu bir şeye dönüşür. Sorun burada pislik değil kombinin doğalgaz yakıp ısıttığı ısının korunamaması. İşte bu yüzden petek temizliği birkaç yılda bir defa yapılmasında fayda vardır.

Bu temizlik işlemi sırasında tesisata gönderilecek temiz suyun içeriğine temizlik maddesi eklenir ve tesisat peteklerin içlerinde barınan katman sökülüp gitsin. Temizlik birkaç defa tekrar edilir sonunda sadece peteklerden tertemiz görülür. Böylelikle içler temiz iç su tazelenmiştir. İşte bu noktadan başlayarak yaktığınız gazın karşılığını görebilirsiniz.

Şebeke suyunda bulunan klor-kireç ve öteki şeyler devamlı şekilde sıvının ısınması ile çok fazla ortaya çıkıp suya bir kıvam katar ve bu yüzden düzenli petek temizleme mutlaka gereklidir. Bu kıvam özellikle radyatörlerin iç yüzeylerinde ve tesisatta kir tutabilecek ve suyun karşılaştığı tüm noktada kirlenmeye sonrasındaysa kir katmanı oluşmasına neden olur.

Havalar soğuyunca odalarınızda aynı derece ısı oluşturmak için daha fazla gaz tüketmek lazım olabilir nedeni sistem ile radyatörlerin iç yüzeyleri bir sene öncesine oranla daha fazla kirlenerek daha önce peteklerinizde bazı yerlerde ender olan soğuk yerlerle sık olarak karşılaşılmaya başlanmaktadır.

Petek temizliği ne zaman yapılmalı?

Kombi petek temizliği için aslında olumsuz durumların ortaya çıkmasını beklemeye gerek yoktur. Her zaman tedbirli davranarak, ortaya problem çıkmadan temizlik yaptırmak gereklidir. Ancak öyle durumlar vardır ki, kombi petek temizliğinin bir an önce yapılması gerektiğini bizlere haber vermektedir. Peki nedir bu durumlar?

 • Peteklerin alt bölgeleri ısınmıyor ise.
 • Son petek sürekli soğuk ise.
 • Mesken içerisinde ısınma problemi var ise.
 • Kombi sürekli arızalanıyor ise.
 • Yükseltilen kombi derecesine rağmen meskendeki ısı problemi devam ediyorsa.
 • Kombi içerisinde yer alan kombi filtresi sürekli tıkanıyorsa.
 • Petek ya da kombiler en az 2 yıl temizlenmiyorsa.

Böyle durumlarda yapılması gereken ilk şey, hemen işinde uzman bir temizleme firması ile iletişime geçmektir. Kombi petek temizliği için birçok farklı ve profesyonel firma mevcuttur.

Kombi Petek Temizliği Neden Yapılır?

 • Kombinin içerisine giren yabancı maddeler.
 • Kombi filtresinin kirlenmesi.
 • Kombinin çalışmasını engelleyen bakteriler.
 • Petek içerisinde yer alan kireç.
 • Çamurlaşmaya başlayan yabancı maddeler.
 • Peteğe yapışan ve suyun geçişini engelleyen kireç ve çamur tabakası.

Kombi Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Kombi petek temizliği uzman firmalar tarafından çok kısa süre içerisinde gerçekleştirilir. Kombinin temizliği için öncelikle kombi sökülür. Kombi filtresi çıkarılır ve bu filtre özel bir cihaz ile temizlenir. Daha sonra vakum özelliği olan cihaz ile kombinin içerisindeki tüm yabancı maddeler dışarıya çekilir. Peteklerin içerisine kimyasal bir sıvı koyulur. Bu sıvı petek içlerinde dolaşarak, peteğe yapışan tüm yabancı maddeleri söker. Hemen ardından petek içerisine tazyikli su pompalanır ve peteğin içerisi yıkanır. Son olarak ise vakumlu cihaz ile bu su sağlıklı bir şekilde tahliye edilir. Böylelikle kombi petek temizliği sonlandırılmış olmaktadır.

Kombi Petek Temizliğinin Faydaları

 • Daha sağlıklı çalışan bir kombi.
 • Düşük doğalgaz faturası.
 • Isınma sorunu çözülmüş bir mesken.
 • Daha düşük su tüketimi.
 • Faturaların daha düşük gelmesi.
 • Kombi ve peteklerin ömrünün uzaması.
 • Çalışmayan petek kalmaması.

Petek Temizleme Makinası

Önde gelen bağımsız Petek Temizleme ve radyatör temizleme ustalarının temizlik aşamalarındaki kullandığı petek temizleme makinaları nı anlatmaya çalışacağız.

Her sektörde olduğu gibi ısıtma sektöründede teknolojiler gelişmekte geliştirilmektedir. Su ile ısıtma sağlayan sistemlerde zaman içerisinde sistemin geneline dağılan çamur birikimleri pas korozyon gibi sistemin çalışmasını önemli ölçüde etkileyen zararlı maddeler birikmektedir.

Bu ağır maddeler kombinin yanma odasında ısınan suyun devir daim aşamasını etkilediğinden çok zaman kaybetmeden temizlenmesi gerekecektir. Petek temizleme makinesi tamda bu aşamada işimizi kolaylaştıracak ulaşılamayan bölgelerdeki çamurları dışarıya tahliye etmemize yarayacaktır.

Çift yönlü ve ısıtmalı petek temizleme makinesi sistemin içerisinde bulunan zararlı maddeleri dışarıya aldıktan sisteme temiz su bastıktan sonra suyun akış hızını arttıracak kombinin çok daha rahat bir biçimde radyatörlerimizi ısıtmamızı sağlayacaktır.

Makine İle Petek Temizliği

Gün geçtikçe herkes tarafından duyulmakta ve bu hizmetten yararlanan birçok kişi tarafından önerilen

Makine İle Petek Temizliği hizmeti önemli ve gerekli olan bi işlemdir. Kalorifer sistemi su ile çalışmaktadır, su ile çalışan bu sistem yıllarca içerisindeki suyu çevirmekte ve evlerimizi ısıtmaktadır.

Bu aşamaya örnek olarak temiz bir asfalt yolda ilerleyen bir aracın hızı ile aynı aracın çamura batması durumunu özetleyebiliriz. Petek temizleme makineleri bu aşamada aracımızı çamurlu yerden çıkartıp temiz asfalt yolda ilerlemesini sağlayacaktır.

En Etkili Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Konunun en önemli noktası en etkili sonuca ulaşmanın önemli aşaması tam olarak nedir? Petek temizliği nasıl yapılır?Aşama aşama dikkat edilmesi ve en doğru sonuca ulaşmamızı sağlayacak yöntemler arasında sıralama gelmektedir. Bu konuda tecrübe edinmiş olmak başlıca önemli kuraldır. Zira yapılacak yanlış bir aşamada kombiye zarar gelmesi kaçınılmazdır.

 1. Doğru bağlantı yapılması
 2. Kombinin alt kısımlarından bağlanacaksa doğru yön tercih edilmeli. (petek gidiş dönüş)
 3. Peteklerin tek tek temizlenmesi sıralamanın karıştırılmaması.
 4. Petek temizleme kimyasalı kullanırken en kaliteli kimyasallar tercih edilmesi. (sisteme zarar vermeyecek)
 5. Petek temizleme kimyasalı tercih ediliyorsa ön yıkama yapılmadan atılmaması.
 6. Petek temizleme makinesi nin basıncı ayarlanmalı.
 7. Tüm sistemin temizlendikten sonra tek tek kontrol edilmesi.
 8. Bağlantının sökülmesi peteklere su doldurulduktan sonra tek tek havalarının kontrol edilmesi.

Bu hizmetin profesyonel olarak yapılması durumunda üst kısımda belirttiğimiz sonuçların elde edilmesi kaçınılmazdır.

Petek Temizliği Nedir?

Her şeyden önce petek temizleme tasarruftur. Petek temizleme aslında peteklerinizin içlerinin kimyasal temizlik maddesi ile yıkanmasıdır. Tüm peteklerden maksimum ısı elde etmek için kombi içerisini düzenli olarak temizleyin, tüm peteklerin ısınmasını sağlayın, doğalgaz tüketimini kontrol edin, kombinin ömrünü uzatın, kombi içindeki korozyonu önleyin ve göbeğin tıkanmasını önleyin.

Özellikle kombi bakımının zamanla kesintiye uğraması durumunda petek üzerinde tortu birikmesi kombi kullanıcısının verimini düşürecektir. Kombi petek temizleme işlemi çok karmaşık bir süreçten oluşur, bu nedenle kombi kullanıcılarının kombi servisini sağlayan firmadan destek almaları gerekir.

Alınan bu destek hizmetine petek temizliği denir.

Kalorifer Peteği Temizleme Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Kombi bakım işleminin bir parçası olan kombi petek temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Petek zamanında temizlendikten sonra Kombi verimli bir şekilde kullanılabilir. Bakım saatleri dışında yaşanan bazı şikayetler, kombi petek temizliğinin güçlü bir işareti olarak yorumlanabilir.

Kombi filtreler normalden daha hızlı kirlenir. Peteğin üst kısmı ısınıyor ama alt kısmı soğuk. Isı peteğin üzerine eşit olarak yayılmazsa; peteğin tıkanması nedeniyle su sirkülasyonu sırasında gürültü; Isı yalıtımı Kombinin yüksekliğine göre dengesiz ise ve kombiden elde edilen verim düşüyorsa, kombi sahibi kombi göbek temizleme hizmeti almalıdır.

Erzurum Kombi servisi ile; Profesyonel ve tecrübeli teknisyenler ile kombi markalarının tüm markalarına hizmet vermekteyiz. Kombi temizliği, Kombi bakımı, Kombi montajı ve Kombi tamiri hizmetleri ile İstanbul'un dört bir yanına ihtiyaçlarını bize ileten müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Petek temizliği nasıl yapılır?

Kombi petek temizliği uzman firmalar tarafından çok kısa süre içerisinde gerçekleştirilir. Kombinin temizliği için öncelikle kombi sökülür. Kombi filtresi çıkarılır ve bu filtre özel bir cihaz ile temizlenir. Daha sonra vakum özelliği olan cihaz ile kombinin içerisindeki tüm yabancı maddeler dışarıya çekilir. Peteklerin içerisine kimyasal bir sıvı koyulur. Bu sıvı petek içlerinde dolaşarak, peteğe yapışan tüm yabancı maddeleri söker. Hemen ardından petek içerisine tazyikli su pompalanır ve peteğin içerisi yıkanır. Son olarak ise vakumlu cihaz ile bu su sağlıklı bir şekilde tahliye edilir. Böylelikle kombi petek temizliği sonlandırılmış olmaktadır.

Petek Temizleme Neden Yapılmalı?

Tesisatınızda yıllardır aynı suyun dolaşması ile suyun içerisinde bulunan klor ve kireç gibi kimyasal içerikli maddeler, başta petekler olmak üzere tüm tesisatta içten bir tabaka oluşturur. Bu tabaka kombinizin ısıttığı suyun ısısını odalara yaymasına engel olur..

Buradan da anlaşıldığı üzere aslında petek temizleme işlemi artık kombiden aldığı ısıyı taşıyamayan pis suyun yenilenmesi ve peteklerin iç yüzeylerinde birikmiş olan kirli tabakanın yıkanarak atılması işlemidir.

Bu işlem sırasında yani “petek temizleme” işleminde ortaya çıkan eski tesisat suyunun ne derece kirli olduğu görüldüğünde peteklerin neden temizlenmesi gerektiği daha iyi anlaşılmaktadır.

Petek temizleme gerekli mi?

Isınma giderlerinden tasarruf etmek ne kadar gerekli ise, petek temizleme de o kadar gereklidir. Peteklerin iç yüzeyleri pis iken zaten ısınamazsınız. Bu yüzden ısınma giderlerinden asla tasarruf edemezsiniz. Daha da kötüsü, her yıl aynı ısıyı almak için artık daha fazla doğalgaz yakmak zorunda kalmanızdır. Isınma giderlerinden tasarruf etmek için petek temizlemek gereklidir.

Petek temizleme faydaları

Peteklerinizin daha doğrusu tüm tesisatınızın içleri kir tabakası ile dolu iken verdiğiniz paranın daha doğrusu yaktığınız paranın karşılığını asla alamazsınız.. Kombiniz, kendisinden istenen ısıyı tutmak için her defasında daha fazla doğalgaz yakmaya başlar çünkü her kış petek ve tesisatlarınız bir önceki seneye göre daha fazla içten kirlenmiştir.

Petek temizleme nasıl yapılır?

Petek temizleme işlemi güçlü basınç üreten ve özellikle bu iş için üretilmiş cihazların yardımı ile kombiden tesisata ve peteklere giden boruya temiz su verilip diğer taraftan da tesisat ve petekten geri gelen kirli suyun en yakın giderden atılmasıyla olur.

Petek temizleme kimyasalı

Peteklerinizin içerisinde yıllardır birikmiş olan kir tabakası suyun ısısını peteklere, dolayısı ile odalara yaymasını engeller. Nedeni çok basittir; önce kir tabakası ısınacak ki, petekler ısınsın, petekler ısınsın ki odalar ısınsın. Bu kir tabakasının peteklerinizin içerisinde oluşmasındaki en büyük etken şebeke suyunda bulunan klor ve kireç gibi kimyasal maddedir. Bu maddeler ısınma sebebiyle bir süre sonra kıvam bulur ve peteklerin iç yüzeylerine yerleşmeye, zamanla da tabakalaşmaya başlar.

Yorum yaz