Erzurum Kombi Bakım Onarım Servisi

Erzurum’da kombi servisi hizmetimiz ile yıllardır güvenli ve temiz işçilik sunmaktayız. Kombi bakımı, petek temizliği ve işlemlerinin periyodik olarak yapılması çok önemlidir. Bu noktada bizden yardım alabilirsiniz. Herşeyin öncesinde kombi bakım yada onarımlarının ne denli önemli olduğunu iyi bilmemiz gerekiyor.

Kombi Nedir?

Kombiler, ev ve işyerleri gibi küçük kapalı alanlara uygun, doğalgaz kullanımı ve sıcak su ihtiyacını karşılayacak şekilde imal edilmiş ısıtma cihazlarıdır. Küçük boyutları nedeniyle, bu ısıtma cihazları en makul şekilde yer tasarrufu sağlayan seçeneklerden biridir. Bir diğer önemli neden ise kazanın çalışırken çok sessiz olmasıdır. Ayrıca kolay kurulum ve hafiflik de önemli özelliklerdir.

Kombi seçerken evinizin büyüklüğüne ve şekline göre seçin. Ayrıca seçilen kazanın güvenliği de önemli bir faktördür. Kombinin ısınma özellikleri dikkate alınarak karar verilebilmesi için kombinin cinsinin bilinmesi gerekmektedir.

Doğalgazı yakıt olarak kullanan kombilerimizin bakım onarımlarını usta ellere bırakmamız gerekmektedir. Güven ve sağlık açısından bu çok önemli bir detaydır. Doğalgaz hakkında bilgi verelim.

Doğalgaz Nedir?

Doğalgaz; yaşam içerisinde sürekli olarak kullanılan, kullanılmayan daire yok denecek kadar az olan gaz karışımıdır. Hava kadar hafif olan bu gaz karışımı teknik kurallar göz önünde bulundurulursa ve ihlal edilmezse herhangi bir tehlike oluşturmamaktadır. Ayrıca doğalgazın bilinen özelliği kokusunun olmaması ve renginin bulunmamasıdır. Çevre dostu olarak da bilinen doğalgaz kullanım açısından da oldukça kolaydır. Bunun yanı sıra doğalgaz kullanılmaya başladığından beri tüketicilerin ne kadar rahat ve konforlu olduğu da görülmektedir. 

Doğalgaz kullanıcısı iseniz zaten bizlere bu konuda hak verirsiniz. Şimdi gelelim aslında bu zararsız olan doğalgazın neden zehirlenmelere yol açtığına;

Doğalgazı güvenli kullanma videosunu da izleyebilirsiniz.

Aslında zehirleme etkisi bulunan bir gaz değildir.Yani yanmadan önceki hali düşünülürse içerisinde hidrokarbon bulundurur. Bu hidrokarbonlardan en yoğunu metandır. Daha sonrasında bu sıralamayı metan gazı takip eder. Yani doğalgaz bu hidrokarbonlar sebebi ile aslında zararsız gibi görünmektedir. Önemli olan ise yandıktan sonra zararının dokunmamasıdır. Bu gibi durumlar için de önlemler almak yeterlidir. Mesela doğalgaz bulundurduğunuz yerde menfez olsun. Çünkü doğalgaz hava kadar hafif olduğu için kaçak olduğunda oda üstüne toplanır. Odada menfez varsa da dışarı atılır tüketici zor anlar yaşamaz. Ama ortamda menfez yoksa tüketici boğulma tehlikesi atlatabilir. Bu gibi sorunların yaşanmaması için bir de baca çekimini kontrol ettirmeniz ve bacayı da kontrol ettirerek görülen aksaklıkları düzelttirmeniz gerekmektedir.

Mesela baca tıkalı olursa yanan gaz içerisinde bulunan karbonmonoksit gazı baca çekimi yetersiz olduğundan daire içerisine dolar ya da baca da çatlaklık varsa sızıntı yapar yine daire içerisine dolar. Bu şekilde  kullanıcı önce zehirlenir sonra müdahale gecikirse maalesef yaşamından olabilir. Buna benzer durumların yaşanmaması için sizler de bahsettiğimiz şekilde önlemlerinizi alabilirsiniz.

Kombi Kullanımı Hakkında Merak Edilenler

 1. Kombi kullanmanın avantajları nelerdir?

  Bireysel ısınma özgürlüğü sunuyoruz. Kullandığınız kadar yakın. Aynı zamanda sıcak su konforu sağlar. Sıcak su için ayrı bir cihaz (şofben, şofben, boyler vb.) Kullanmaya gerek yoktur.

 2. Kombi ile güvende miyim?

  Kombiler, baca geri tepmesi, büzülme, aşırı ısınma, yangın söndürme, donma ve gaz kaçaklarına karşı TSE standardının öngördüğü tüm önleyici tedbirlere ve donanıma sahiptir.

 3. Kombi alırken nelere dikkat  etmeliyim?

  Hangi ürünü satın alacağınızı araştırın. Broşürler ve teknik bilgiler için ısıtma sistemi satıcınızı veya ticari fuar bayinizi ziyaret edin. Önerilen cihazın yeterli kapasiteye sahip olduğundan emin olun. Bir TSE damgası aradığınızdan emin olmak için çok çeşitli bilinen hizmet ağlarına ve güçlü kurumsal ürünlere öncelik verin. Ayrıca kazan seçiminde tüketim ve servis maliyetlerinin de önemli olduğunu unutmayınız.

 4. Kombiler kaça ayrılır? 

  Kombiler çalışma prensibine göre üçe ayrılır: baca, kapalı tip ve baca fanı (yarı kapalı tip). Ateşleme sistemine göre pilot alevi ve elektronik ateşlemeye ayrılmıştır. Son zamanlarda kombiler için yeni bir ürün grubu olarak yoğuşmalı kazanlar dikkat çekiyor.

 5. Kombileri birbirinden ayıran özellikler nelerdir?

  Kazanın teknik özellikleri genel olarak aynıdır, ancak son teknolojik gelişme, dijital kontrol paneli, tam alev modülasyonu, yoğuşma teknolojisi, ön karışım teknolojisi (yanma havasını ayarlama işlevi), arıza uyarı sistemi, harici hava probu ile İç ve dış mekan termostatlarının, antifriz kombilerin aşırı soğukta kullanılması, pompa tıkanmasını önleme gibi ek teknik özellikleri ile birbirinden ayrılmaktadır.

 6. Bacalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fark nedir?

  Havalandırmalı kombinin fanı yoktur. Egzoz gazı sıcaklığa göre genleşir ve yükselir, doğal havalandırma ve baca vasıtasıyla dışarıya verilir. Bu nedenle baca kombi cihazı standarda göre inşa edilen binanın bacasına bağlanmalıdır. Aksi takdirde bacadan sızan atık gaz çevredeki insanları kirletecektir. Ürünle birlikte verilen kombinin fanı vardır. Egzoz gazı, yanma havasını dış borudan yanma odasına çekerken, fan tarafından iç borudan dış ortama zorlanır. Bu nedenle kapalı kombi cihazı bina bacasına ihtiyaç duymaz ve evin dışına açık herhangi bir yere kurulabilir. Baca çekişi sorunu olmadığı için çevredeki havayı tüketmezler ve çevredeki havayı kirletmezler.

 7. Evim için hangi kombi çeşidini tercih etmeliyim?

  Bina standartlarına uygun ayrı bir bacanız varsa, baca standartlarına uygun olmayan bir bacanız varsa veya bacanız yoksa kapalı bir kombi tercih ettiğinizden emin olmalısınız.

 8. Yoğuşmalı kombilerin özelliği nedir?

  En önemli özelliği düşük enerji tüketimidir. Bu nedenle işletme maliyetleri azalır. Bu cihazlar baca gazındaki su buharını yoğunlaştırır ve ek verimlilik ve enerji elde etmek için baca gazı sıcaklığını düşürür.

 9. Kombileri açık alanlara mı monte etmek gerekir?

  Kazanlar açık balkonlara veya dış duvarlara monte edilemez. Kapalı balkona veya evin içine kurulabilir. Banyoda kurulum yasaktır. Gaz motorlarının kurulu olduğu yerlerde havalandırma ile ilgili birkaç kural ve şartname vardır.

 10. Kombiyi kurduğum balkonun camekanlı olması gerekli midir?

  Kombiyi Cam veya plastik camlı bir balkon üzerine kurmak mümkündür. Ancak, gaz şirketleri hala uygun havalandırma koşullarını talep ediyor.

 11. Kombim arızalandığında ne yapmalıyım?

  Kombi arızalıysa, önce kullanım kılavuzundaki sorun giderme yöntemini uygulamalısınız. Sorun devam ederse, kazanı satın alan firmanın en yakın yetkili servisine başvurmanız gerekecektir.

 12. Geceleri kombiyi nasıl bir ayarda tutmalıyım?

  Binanın dış duvarlarının soğumaması için geceleri yapının minimum seviyede ısıtılması yeterlidir. Kazanı gece düşük sıcaklıklarda çalıştırmazsanız, kullanım saatleri sırasında kazanı çalıştırdığınızda yapı taşlarının ısınması biraz zaman alacaktır. Ve enerji tüketimi yüksek oranda artar.

 13. Kombi sürekli yakıldığı halde yeterli ısınma sağlanamıyorsa ne yapılmalıdır?

  Kazanı açık tutarsanız ve yine de ısıtamazsanız, düşük bir kazan kapasitesine, yetersiz ev yalıtımına veya bir sistem hatasına sahip olabilirsiniz. Radyatör olmayabilir veya sirkülasyon pompası basıncı ve akışı düşük olabilir. Lütfen teknik servise gelin ve kontrol edin.

 14. Kombimi kısa süre için kapatıp tekrar açarsam daha fazla mı yakıt harcar?

  Evet. Örneğin; evin içinde 22 derecelik belli bir rahat ortama ulaştım. Kazanın kapatılması 22 dereceye tekrar ulaşmak için daha fazla yakıt gerektirecektir. Bu nedenle, kazanı kapatmadan düşük seviyede kullanılması tavsiye edilir.

 15. Çift eşanjörlü kombimi yoksa tek eşanjörlü kombimi tercih etmeliyim?

  Tek eşanjör (birleşik ısı eşanjörü) conoyler arıza oranını azaltır çünkü üç yollu valf gibi ek bir ekipman gerekmez. Isı eşanjörü doğrudan alevle ısıtıldığı için verimlilik artar. Ek olarak, tek eşanjörlü koniler pompa sıcak su sırasında durursa pompa ömrünü uzatır.

Yorum yaz